2012. március 31., szombat

Egészséges, környezetbarát otthon 1.

Rendkívül fontos számomra természetünk, bolygónk megóvása. Hogy jön ez egy lakberendezéssel foglalkozó blogba? Egyszerűen. Némi tudatosság a mindennapokban segít élhetővé tenni tágabb és szűkebb környezetünket egyaránt.Hiszen a lakberendezés nem csak az esztétikumról, sokkal inkább a praktikumról és manapság már a fenntarthatóságról is kell, hogy szóljon. Nézzük tehát mit is tehetünk?

Nyilván más a helyzet egy újonnan épülő ház esetében, ahol már a tervezésnél környezettudatosan járhatunk el, és a természet energiáit felhasználva, annak javára fordítva alakíthatjuk ki otthonunkat.
Legtöbben azonban legfeljebb felújítunk, átalakítunk, vagy átrendezünk.
Kissé megfoghatatlan, de az ember mégis érzi, ha egy egészséges otthonba lép be, ahol harmónia és tisztaság veszi körül. Elégedettséggel és energiával töltődik fel ezeken a helyeken.


A legalapvetőbb lépés, amit megtehetünk, hogy tisztaságot és rendet tartunk magunk körül. A tiszta levegőért szellőztessük át gyakran a szobákat. A konyhába és ha szükséges a fürdőbe szereljünk elszívót. A fűtő- és hűtőberendezések szűrőjét cseréljük rendszeresen. A levegőminőség javítására a legjobb módszer, ha csökkentjük a házba bevitt mérgező anyagok mennyiségét. Ez éppúgy vonatkozik a szintetikus anyagokkal előállított bútorokra, mint a felhasznált takarítószerekre. Ne dohányozzunk a lakásban! (Persze legjobb, ha egyáltalán nem dohányzunk.)


 Vegyük körül magunkat növényekkel, természetes anyagokkal.
A NASA kutatásai szerint bizonyos növények tisztítják a levegőt, elnyelik a formaldehidet, benzolt, szén-monoxidot és más káros gőzöket, sőt semlegesítik az elektromos eszközeinkből környezetünkbe került elektroszmogot is. E célból a  padlófelület minden 10 nm-én legalább két növényt kell elhelyezni. Ilyen szobanövények például a vitorlavirág, a szobapáfrány, a bambuszpálma, a japán vizipálma, a szobaborostyán, a törpe gerbera, több dracéna faj, a sárga szegélyű anyósnyelv, a krizantém. Ha nem földben, hanem vízkultúrában neveljük ezeket, a penészspórák megjelenését is elkerülhetjük.

Fontos, hogy legyen minden tárgyunknak helye a lakásban, és igyekezzünk is rögtön odatenni. Időről időre válogassuk át dolgainkat. Amit már egy-két éve nem használtunk, gondoljuk végig, tudjuk-e máshol hasznosítani. Ha nem, adományozzuk oda egy rászorulókat támogató szervezetnek, vagy adjuk el, ha pedig már semmire sem jó, vigyük szelektív hulladékgyűjtőbe.
Az áttekinthető, nem zsúfolt otthonban felszabadulnak gondolataink és lelkünk is. E mellett sokkal könnyebb tisztaságot, rendet tartani, kevesebb munkával jár, ha sima, egyszerű felületeket kell takarítani. Ezt pedig tegyük környezetbarát szerekkel!



 forrás: Jackie Craven: Az egészséges otthon 
képek forrása: 1, 2, 3

2012. március 28., szerda

Inspiráló színek - egy kis színtan

Otthonunk berendezésének egyik legszembeötlőbb és igen meghatározó jellemzői a színek. Belépve elsőként arról szerzünk benyomást, hogy sötét vagy világos, vidám vagy komor, meleg vagy hideg hatása van a lakásnak. Adott stílusoknak is általában megvannak a legjellemzőbb színei.
Nézzük tehát hogyan csoportosíthatjuk ezeket. (A sorozat további részeiben külön csak egy-egy színnel és annak hatásával foglalkozom majd.)

A színkeverés alapján megkülönböztetünk elsődleges, másodlagos és harmadlagos színeket. Elsődleges színek, amelyeket másokból nem lehet kikeverni, ezek a kék, a sárga és a piros. Másodlagos színek, amelyeket ezek keverékéből jönnek létre, így a lila, a narancs és a zöld. Harmadlagos színeket pedig az előző kettő kombinációjából hozhatunk létre.

Színhőmérséklet alapján beszélhetünk hideg és meleg színekről. Nem csak elméleti megkülönböztetésről van itt szó, valóban képesek a színek hőérzetünkre ilyen hatást kiváltani.
Hideg színek a kék, valamint a zöld és lila kékhez közelebb eső árnyalatai. Célszerű tehát ezeket a lakás déli fekvésű, melegebb helységeiben alkalmazni.


Meleg színek a piros, a narancs és a sárga árnyalatai. Ezek használatával hívogató melegséget érhetünk el, például a hűvösebb, kevés napfényt kapó északi oldalon.


Semleges színek a meleg és hideg határán helyezkednek el. Elsősorban a szürke és barna árnyalatai a fehértől egészen a feketéig.



A színek tisztaságát tekintve elkülöníthetünk erős és sápadt színeket. Az erős színek intenzívek, melyek nincsenek fekete, fehér vagy kiegészítő színekkel felhígítva A sápadt színek a fehér, fekete vagy komplementáris színekkel való vegyítés miatt kevésbé intenzívek.


Végül egy kis színpszichológia: a színek eltérő hatással vannak közérzetünkre. Lássuk az alapszíneket:

A piros szín optimista, aktív tevékenységre serkentő, extrovertált szín, amely az élet teljességével, a bátorsággal, áldozatkészséggel, szeretettel, erős érzelmekkel és szenvedélyes cselekedetekkel függ össze.

A narancssárga szín sugárzó, fényes, a tűz és a nap melegségének színe. Nem olyan agresszív és szenvedélyes, mint a piros, de kellemes, vidám érzelemserkentő szín, mely segít a fáradtság leküzdésében. A narancssárga szín, a melegség, nagylelkűség kifejezőeszköze, könnyed és játékos. Étvágygerjesztő és segítséget nyújt a reggeli felkeléshez.

A sárga a nap, a fény és az optimizmus színe, mely felfrissít, tevékenységre serkent és megfoszt a félelemtől. Megőrzi az éberséget, fokozza a koncentrációt, az alkotókészséget és bölcsességet jelképez. Ösztönzi a motorikát, fontos jellemzője a kommunikációs készség (a postaládák is sárga színűek). A falon vagy máshol a lakásban pozitívan hat a közérzetre.

A zöldet az egészség színeként is emlegetik, a békesség, nyugalom, pihenés, elmélkedés színe. Szimbolikus jelentése kihat az ember hangulatára, megnyugtatja és ellazítja. Az egyensúlyérzet jelképe. Mivel nyugtató hatású, használata a fürdőszobában és a hálószobában a legmegfelelőbb; akár növényzet formájában is.

A kék szín jelképes jelentése: bölcsesség, intelligencia, hallhatatlanság, végtelenség, mélység, átszellemültség, sejtelmesség. Pszichológiai asszociáció: derűs, friss, könnyed (a légkör színe, áttetsző, szellős, távoli, csendes, nyugodt.

A lila a kék és a piros szín ötvözete. Minél többet keverünk hozzá az egyik vagy a másik színből, annál jellegzetesebb lilás árnyalatot kapunk, ezáltal pedig mindkét szín jellegzetes tulajdonságát - a békességet, eltávolodást, szellemiséget sugárzó, kék színt…..valamint a piros szín által magában rejtett mozgás, szenvedély, életerő, energia… színét. Mivel ily szélsőséges egymástól eltérő alapszínek (forró, hideg) némileg sejtelmesen hat.



A fehér a világosság színe és mindhárom természetes szín: a sárga, a piros és a kék hullámzásának keveréke. A fehér színre általában pozitív a visszajelzésünk. Világosságot, szüzességet és tisztaságot, valamint új kezdetet, a születést jelképezi. Enyhén kékes árnyalatokkal vegyítve nagyon hidegen hat. Egyben az istenség a tökéletesség, büszkeség, jóság és örökkévalóság szimbóluma is. A fehér lakás világos, tágasnak tűnik, de a túl sok fehérség sivár, steril és kórházi hatást kelt, ezért ajánlatos a fehér falakat díszíteni, poszterekkel vagy bekeretezett képekkel élethűbbé varázsolni.

forrás: 1, képek: 2

2012. március 27., kedd

Mosókonyha

Folytatva a témát, most mutatok olyan képeket, ahol rejtve - akár ajtók, akár roló vagy függöny mögé -, a konyha, a fürdő, esetleg az előszoba részeként oldották meg a mosás, szárítás kérdését.  Nálunk talán nem túl elterjedtek a szárítógépek, pedig háztartási helység híján, kis lakásokban a legcélszerűbb megoldás lehet. Toronyba építhető a mosógéppel, így nem foglal plusz helyet és nem okoz gondot a ruhák szárítása sem.



Persze még mindig az a legideálisabb, ha van mosókonyha, ahol nyugodtan és kényelmesen végezhetjük a házimunkát. Szép, tiszta hatású a hófehér megoldás, talán a legideálisabb is ebben a helységben.



 Dekorálni persze itt is lehet, sőt! Például saját készítésű csipeszes képekkel színesíthetjük a falakat, vagy ha egy kis biztatásra van szükségünk, kirakhatunk egy buzdító retro plakátot.


Azért azt nem tagadhatjuk, hogy a szélben száradó ruháknak nincs párja!


képek forrása: pinterest

Mosókonyha

Lényeges és megkerülhetetlen téma, hiszen mindannyian mosunk, vasalunk, takarítunk és habár igyekszünk az ezzel töltött időt minimálisra szorítani egyéb fontos teendőink mellett, azért nem szabad elhanyagolni ennek jelentőségét. Hiszen nap mint nap végezzük ezeket a házimunkákat. És ha már így van, miért kéne nyomasztónak lennie? Ha van rá mód, hogy berendezzünk egy kisebb-nagyobb helységet erre a célra, legyen az is a lakás egyenrangú szobája! Sokkal kellemesebb lesz dolgozni benne.











 képek forrása: pinterest